הפרק שלי

רוחניות, אושר ושמחה

No public Twitter messages.

Facebook
RSS

אי אפשר להתעלם מהכמויות העצומות של תוכניות הריאליטי, זה מתחיל להישמע כמו תקליט שבור אבל יש בכל התוכניות הללו שלל השלכות על תפקודם ועיצוב ערכיהם של בני הנוער, יש טענה רווחת שהצריכה של הבידור עצמו היא אך ורק לשם שעשוע, כיף, צחוקים, העברת הזמן המשעמם באותו רגע ושכיחת הסבל. אכן הבידור אמור לעשות זאת, ואם לא – אז זאת הציפייה ממנו. אך על פי מאמר הלקוח מהספר "דיאלקטיקה של השכלה" מאת צמד החוקרים תיאודור ו' אדורנו ומקס הורקהיימר – הבידור כלל לא מרחיק את הצופים ממציאות שגרת חייהם, אלא מרחיק אותם ממחשבות של שינוי, יוזמה, יצירתיות והתנגדות למצב הקיים.

תעשיית התרבות נותנת להמונים הרגשה כאילו הם מלכים שהכל ניתן להם בכפית של זהב. "ניתן גם לצפות בנו באתר האינטרנט, יש פרקים מלאים באתר בחינם", אך יש ציבור רחב, בני נוער בעיקר, שלא מודעים לזה שהמוח שלהם שבוי ונמצא במצב של השהייה, ושיש כמה מפיקים שמרוויחים כסף על גבם על האס.אמ.אסים שלהם ועל הצריכה העצומה של אותם "נכסי צאן ברזל". אביב גפן שר בשירו המקסים "סוף העולם" את המילים הבאות: "ילד סינתטי כבוי מול מסך שדולק / מסתכל אל הרחוב איך הוא ריק / כבר שכחנו איך לשחק", רחובות שלמים די ריקים בשידורי הגמר של אותם תוכניות בידור.

התוכניות הללו הורסות את כל מה שמערכת החינוך מנסה להנחיל: במקום "שב, תלמד, תשקיע, תחכים, ותקטוף את הפירות" אז המסר החדש הוא "תהיה חזק, מי שאומר לך מילה תראה לו מי אתה, אם למישהו יש בעיה איתך, תגיד לו: זה מי שאני ומה שאני ואיך שאני כי ככה אני ואדבר עם מי שאני רוצה מתי שבא לי כמה שבא לי ואיך שבא לי אז כדאי לכולם להירגע כי יש רק מישהו אחד שמסתכל וזה אני, כולם עיוורים חוץ ממני, ראיתי הכל ואני לא סופר אף אחד יותר", וכשאין הגבלות מוסריות בתוכניות הללו, אז גם הילד לא מציב לעצמו גבולות. המודלים שלו לחיקוי הם אותם כוכבי טראש שמסמסים לצלמי פפראצי שיצלמו אותם בדיוק שנופל להם הארנק באמצע הכביש אחרי שהחנו את האוטו באדום לבן. מדינת ישראל צריכה להגביל את מה שמשודר בטלוויזיה, כי אם לא – נגיע לנקודת האל חזור ואז יצמח פה דור פאסיבי חסר ערך שלא אכפת לו מאף אחד חוץ ממנת הטראש היומית שלו המכילה פרסומות בהסוואה. אם הזבל היה מוגבל בעבר לשעתיים בשבוע, תציצו בלוח השידורים כיום.

וכמה זבל יהיה בעוד עשור?

זבל


הסרט האמיתי של החיים

מתי בפעם האחרונה עצרנו לרגע כדי לחגוג את עצם זה ...

לראות את האור

לראות מישהי מיוחדת שלא ראית הרבה זמן, מזיז לך משהו ...

איך להתגבר על אהבה נכזבת?

מקור הסבל האנושי זה הפער שבין הציפיות לבין המציאות שאנו ...

איך להעלות את הביטחון העצמי?

במהלך העבודה שלי בספריה יצא לי לדבר עם אחד המתנדבים ...

איך לבנות ביטחון והערכה עצמית

שלום לכולם! בהנחיית שי עזרן בניתי אלגוריתם קנטצ'יק שבנוי מכמה משפטים שאם ...